FacebookTwitterFlickrInstagramInstagram

Monday, 14 March 2022 09:44

March 2022

Bishop Libby regrets to announce the death of Mr Mat Mawson, an Ordinand from the Diocese of Derby and former Canon’s Verger of Derby Cathedral. Mat will be received in Derby Cathedral at 3 pm on Tuesday, 5 April 2022 where a short requiem will be held. The funeral will be 10 am on Wednesday, 6 April 2022 in Derby Cathedral. The service will also be live streamed on the Cathedral YouTube channel

 

The Revd Richard Clark, Team Rector of Holy Trinity Redditch with St Bartholomew’s Tardebigge, Diocese of Worcester, has been appointed Team Rector-in-Charge of the North Wingfield Team Ministry, Diocese of Derby.

The Revd Liz England’s instituted as Team Rector of Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry, which was to take place on Sunday, 6 March 2022, was postponed due to a local increase in Covid cases. Mrs England will now be instituted on Sunday, 15 May 2022 at 5 pm at St John’s Buxton by the Bishop of Repton and inducted by the Archdeacon of Chesterfield.

Mrs Jacqui Greatorex has been appointed Senior Executive Assistant to Bishop Libby, the Bishop of Derby, for a fixed term of four months. She started in post on Monday, 14 March 2022. Jacqui’s contact details are: jacqui.greatorex@bishopofderby.org 07922 422813

The Revd Jane Legh, Assistant Curate (SSM-Associate Priest) of the South Dales benefice, has announced her retirement. Mrs Legh’s last day in post will be Sunday, 1 May 2022, with her retirement taking effect from Monday, 2 May 2022. Mrs Legh will remain in the diocese in retirement.

The Revd Royston Smith, Assistant Curate (Associate Priest) of Walton St John, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Smith’s last day in post was 22 March 2022, with his retirement taking effect from 23 March 2022. Mr Smith has been granted the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement.

The Revd Tony Street, Rector of Sawley, has announced his retirement. Mr Street’s last day in post will be Sunday, 14 August 2022, with his retirement taking effect from Monday, 15 August 2022. Mr Street will move away from the diocese in retirement.

Last modified on Monday, 04 April 2022 08:55