Tuesday, 12 November 2019 15:52

November 2019

Mr Alistair Langton, Diocesan Youth Adviser, Diocese of Derby, will resign in January 2020. His last day in post will be Friday, 31 January 2020. Mr Langton will continue in a voluntary capacity as a Vocations Adviser and member of the Vocations Reference Group as well as a Facilitator for the Certificate in Theology, Mission & Ministry.

The Revd Peter Davey, Vicar of Cotmanhay and Shipley, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Davey’s last day in post will be Thursday, 30 January 2020, with his retirement taking effect from Friday, 31 January 2020. Mr Davey will move away from Diocese.

The Revd Owain Mitchell will be instituted as Vicar of New Mills, Diocese of Derby, on Thursday, 6 February 2020 at 7pm at St George’s New Mills by the Bishop of Derby and inducted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Marcia Bown, Assistant Curate (known as Associate Minister) of the North Wingfield Team Ministry, with special responsibility for Tupton, Diocese of Derby, has announced her retirement. Mrs Bown’s last day in post will be Monday, 23 December 2019 with her retirement taking effect from Tuesday, 24 December 2019. Mrs Bown will continue to live in the Diocese after retirement.

The Revd David Horsfall, Rector of Chesterfield Holy Trinity and Christ Church, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Horsfall’s last day in post will be 30 May 2020 with his retirement taking effect from 31 May 2020. Mr Horsfall will continue to live in the Diocese after retirement.

Last modified on Wednesday, 27 November 2019 08:13