Monday, 11 January 2021 11:06

January 2021

The Revd Alan Griggs, who presently holds the Bishop of Derby’s Permission to Officiate, has been appointed Agricultural Chaplain with Rural Action Derbyshire within the Diocese of Derby. Mr Griggs will be licensed on Thursday, 28 January at 9am by the Bishop of Derby.

The funeral of the Revd Penny Goodchild took place on Friday, 8 January at Swanwick Crematorium.

 

Tuesday, 01 December 2020 14:03

December 2020

The Revd Penny Goodchild, Assistant Curate (OLM) of Pinxton 2011-2015 (Derby), Assistant Curate (known as Associate Priest - OLM) of Pinxton 2015-2020, who retired in March 2020, died on Friday,18 December 2020. Funeral details will follow in due course

The Revd Nicky Fenton, Priest-in-Charge of Hazelwood, Holbrook and Milford, with occasional work as the Bishop’s Ordained Chaplain and on educational matters, Diocese of Derby, has been appointed by the Church Commissioners to be Chaplain to the Bishop of Derby and Residentiary Canon of Derby Cathedral in the same diocese. Mrs Fenton hopes to take up her appointment in March. Mrs Fenton will continue as Acting Retirement Chaplain and the Bishop’s Advisor in Spirituality as part of her new role.

The Revd Colin Cooper, Team Rector in the North Wingfield Team, has announced his retirement. Mr Cooper’s last day in post will be Sunday, 28 February 2021, with his retirement taking effect from Monday, 1 March 2021. Mr Cooper will be moving away from the diocese.

The Revd Sarah Watson will be licensed as Interim Assistant Curate (to be known as Enabling Minister) of Chaddesden St Philip with Derby St Mark, of Spondon, the parish of Derby St Andrew and St Osmund, the Derwent Oak Bishop’s Mission Order and the Journey Community Bishop’s Mission Order, Diocese of Derby, on Monday, 4 January 2021 at 4pm by the Bishop of Derby.

 

The following appointments have been made and will be taken up with immediate effect alongside their present roles.

Acting Director of Ordinands
The Revd Carollyn McDonald

Please email about ordinand matters using carollyn.mcdonald@derby.anglican.org

Assistant Director of Ordinands
Mr Steve Hayler

Please email about ordinand matters using steve.hayler@derby.anglican.org

The Revd Jacqueline Stober
Please email about ordinand matters using jacqueline.stober@derby.anglican.org

 

The Revd Sarah Watson, Assistant Curate of the Derwent Oak BMO (including St Philip’s Church Plant) and of Spondon, Diocese of Derby, has been appointed Interim Assistant Curate (to be known as Enabling Minister) of Chaddesden St Philip with Derby St Mark, of Spondon, the parish of Derby St Andrew and St Osmund, the Derwent Oak Bishop’s Mission Order and the Journey Community Bishop’s Mission Order in the same diocese. Mrs Watson hopes to take up her new appointment in January.

The Revd Alun Rowlands, Assistant Curate (SSM - known as Associate Priest) in the benefice of Mickleover, has announced his retirement. Mr Rowlands’ last day in post will be Thursday, 4 February, with his retirement taking effect from Friday, 5 February, 2021. His contact details will not change.

 

Last modified on Wednesday, 23 December 2020 10:06
Thursday, 12 November 2020 17:00

November 2020

The Revd Canon Peter Walley, Vicar of the benefice of Mickleover, Diocese of Derby, will also be Assistant Archdeacon for the month of December 2020 and then Acting Archdeacon of Derby for three months, January – March 2021 inclusive. In that period decisions about the shape of a longer-term appointment will be made. Contact details for Canon Walley during this period will be: Email: peter.walley@derby.anglican.org Phone: 01332 388667. Mrs Cathy Luffman will act as PA to Canon Walley. Her contact details remain as: Email: pa.archdeacon@derby.anglican.org Phone: 01332 388667 (office hours Monday-Thursday).

The Revd Nigel Elliott, Priest-in-Charge of Sinfin St Stephen, Diocese of Derby, has been appointed Vicar of the same benefice following the lifting of Suspension of Presentation. Mr Elliott will be collated on Wednesday, 9 December at 3.30 pm by the Bishop of Derby and inducted at a later date.

We are pleased to announce that, during the Spring term 2021, Canon Linda Wainscot, formerly Director of Education for the Diocese of Coventry, will take up the position as Interim Diocesan Director of Education for two days a week. Also, Dr Alison Brown will continue to support headteachers and schools, offering one and two days a week as required, ensuring their Christian Distinctiveness within the diocese. Both roles will be on a consultancy basis, starting in January 2021.

The Revd Keith Cocking will be collated as Rector of Elmton with Creswell and Whitwell with Steetley, Diocese of Derby, on Monday, 11 January 2021 by the Bishop of Derby. The Archdeacon of Chesterfield will induct Mr Cocking at a later date.

 

Last modified on Tuesday, 01 December 2020 14:06
Tuesday, 13 October 2020 15:33

October 2020

Mr Edward Latham, Lay Chair of the deanery of Hardwick and formerly Lay Chair of the deanery of Alfreton, and Administrator of the Bishop of Derby’s Harvest Appeal for many years, died on 14th October 2020. The funeral will take place at 3 pm on Wednesday 21st October at St Leonard’s Shirland, followed by cremation at Amber Valley Crematorium Swanwick at 4 pm.

Following a review of staffing in the Bishop’s Office and after a period of consultation, Mrs Pippa Rowen, Chaplain (Lay) to the Bishop of Derby, will have her last working day in post on Friday, 30 October 2020.

Dr Alison Brown, Deputy Director of Education since 2003 and Acting Director of Education since 2019, has announced that she will be leaving to take up a new post as Christian Aid’s Global Neighbours Schools’ Programme Officer. Alison’s last day in post will be Sunday, 3 January 2021.

The Revd Richard Law, Team Vicar in the North Wingfield, Clay Cross and Pilsley Team Minister, with special responsibility Clay Cross and Danesmoor, has announced his retirement. Mr Law’s last day in post will be Monday, 30 November, with his retirement taking effect from Tuesday, 1 December, 2020. Mr Law will move away from the diocese in retirement.

The Revd Nick Grayshon, Vicar of Matlock Bath and Cromford,  has announced his retirement. Mr Grayshon’s last day in post will be Tuesday, 3 November, with his retirement taking effect from Wednesday, 4 November 2020. He will move away from the diocese in retirement.

Last modified on Monday, 26 October 2020 09:07
Tuesday, 15 September 2020 11:52

September 2020

The Venerable Dr Christopher Cunliffe, Archdeacon of Derby since 2006 and Acting Diocesan Director of Ordinands, Diocese of Derby, has announced his retirement. Dr Cunliffe’s last day in post will be Thursday, 31 December 2020, with his retirement taking effect from Friday, 1 January 2021, when he will move away from the diocese. Dr Cunliffe will be appointed Archdeacon Emeritus in retirement. Information about Christopher’s final service, and opportunity for farewell, will be circulated when plans are finalised.

The Revd David Lawrence-March, Priest-in-Charge of The Good Shepherd Lake and St Saviour on the Cliff, Shanklin, Diocese of Portsmouth, has been appointed Vicar of Long Eaton St Laurence and Priest-in-Charge of Ilkeston Holy Trinity, Diocese of Derby.  Mr Lawrence-March hopes to take up his new appointment before Christmas.

Mr David Channon has relinquished his post as Diocesan Director of Education, directorships of Derby Diocesan Academy Trust and of the Peak Centre at Champion House, and his Lay Canonry of Derby Cathedral with effect from 31 August 2020. Dave has been a highly valued Diocesan Director of Education since 2012 and was instrumental in the formation and development of the Diocesan Academy Trusts. Bishop Libby knows you will join her in thanking Dave for his years of dedicated service and for his lasting legacy to the work of the DBE and DDAT within our schools. We send him our very best wishes for the future.

The Revd Sarah Colver, Associate Vicar of St Mark Broomhill, Diocese of Sheffield, has been appointed Vicar of Old Brampton and Great Barlow and Priest-in-Charge of Loundsley Green (LEP), Diocese of Derby.

The Revd Keith Cocking, Team Vicar in the Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry, Diocese of Derby, has been appointed Rector of Elmton with Creswell and Whitwell with Steetley in the same diocese. Mr Cocking hopes to take up his new appointment in the winter.

Last modified on Tuesday, 29 September 2020 15:46
Friday, 14 August 2020 13:36

August 2020

The Revd Canon Matt Barnes, Rector of Brampton St Thomas and Acting Director of Mission and Ministry, Diocese of Derby, has been appointed Director of Discipleship, Mission and Ministry, in the same diocese. Canon Barnes will start his new post on Tuesday, 1 September 2020 and will hold the Bishop of Derby’s licence under seal, being licensed by the Bishop on Wednesday, 2 September.

The Revd Bruce Johnson, formerly Assistant Curate of Belper Christ Church with Turnditch, Diocese of Derby, will transfer his curacy and become Assistant Curate of Ockbrook with Borrowash in the same diocese. Mr Johnson will start on Tuesday, 15 September 2020. His contact details will remain unchanged.

The Revd Gill Manley, Vicar of Blackwell and Tibshelf and Assistant Curate (Interim Minister) of Pinxton, Diocese of Derby, has announced her resignation as Interim Minister of Pinxton. Her last day in post will be Monday, 31 August 2020. Mrs Manley will continue as Vicar of Blackwell and Tibshelf.

The Revd David Hull, Curate of Mansfield Woodhouse 1990-1993 (Southwell), Priest-in-Charge of Mansfield St Lawrence 1993-2000, Vicar of Mosborough 2000-2003 (Sheffield), Vicar of Elmton 2003-2009 (Derby), Priest-in-Charge of Whitwell 2005-2009, who retired in 2010 and held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement, died on Tuesday 4th August 2020. The funeral will take place on Tuesday 18th August at Brimington Crematorium. Following current government guidance, the service will be for close family and friends only. A service of thanksgiving for David’s life and ministry will be held at St Mary Magdalene’s Creswell next year when gathering restrictions are eased.

The Venerable Dr Paul Moore will be licensed as Priest-in-Charge of Hathersage with Bamford & Derwent and Grindleford, Diocese of Derby, on Monday 9th November at 3 pm by the Bishop of Derby.

Last modified on Tuesday, 15 September 2020 12:18
Monday, 06 July 2020 14:34

July 2020

Venerable Dr Paul Moore, previously Archdeacon for Mission Development and who holds Permission to Officiate in the Diocese of Winchester, has been appointed Priest-in-Charge of Hathersage with Bamford & Derwent and Grindleford, Diocese of Derby. Dr Moore hopes to take up his new appointment in the autumn.

Revd Ian Webb will be licensed as Team Vicar in the benefice of Dronfield with Holmesfield, with particular responsibility for Holmesfield St Swithin and Holmesdale St Philip, on Monday 2 November by the Bishop of Derby.

Revd Michael and Mrs Rachel Mookerji, Retirement Chaplains in the Diocese of Derby, stood down from this role from 1st July, 2020. Revd Nicky Fenton, Priest-in-Charge of Hazelwood, Holbrook and Milford, and Assistant Chaplain to the Bishop of Derby, will also be Acting Retirement Chaplain with immediate effect whilst a review of the role takes place.

Revd Canon Paul Morris, Vicar of St Peter and Christ Church with Holy Trinity Derby and Principal Chaplain of Workplace Chaplaincy in Derbyshire and Derby City Centre Chaplaincy, has announced his retirement. Canon Morris’ last day in post will be Wednesday, 30 September, with his retirement taking effect from Thursday, 1 October 2020. Canon Morris will be appointed Canon Emeritus of Derby Cathedral in retirement and will move away from the diocese.

Revd Julian Hollywell, Vicar of Spondon and Priest-in-Charge of Chaddesden St Philip and Derby St Mark, has also been appointed Assistant Curate (to be known as Minister Responsible) of the parish of Derby St Andrew with St Osmund within the benefice of Pride Park, Wilmorton, Allenton and Shelton Lock in the same diocese. Mr Hollywell will be licensed on Thursday, 6 August by the Bishop of Derby.

Revd Ralph Lawrence, Rector of Ashover and Brackenfield with Wessington and Assistant Curate in the North Wingfield Team Ministry with specific responsibility for Handley St Mark, has announced his retirement. Mr Lawrence’s last day in post will be Wednesday, 30 September, with his retirement taking effect from Thursday. 1 October 2020.

Revd Ian Webb, Vicar of Clipstone, Edwinstowe and Perlethorpe, Diocese of Southwell and Nottingham, has been appointed Team Vicar in the benefice of Dronfield with Holmesfield, with particular responsibility for Holmesfield St Swithin and Holmesdale St Philip, Diocese of Derby. Mr Webb hopes to take up his new appointment in the Autumn.

Captain Tim Rourke (CA), Pioneer Minister to the South Chesterfield Bishop’s Mission Order, Diocese of Derby, has been appointed Interim Licensed Lay Worker of Chesterfield Ss Augustine, with a secondment also to the Mission and Ministry Team as Disability and Inclusion Project Officer in the same diocese. Captain Rourke will be licensed on Thursday, 16 July by the Bishop of Derby and start his new post on Monday, 20 July.

Revd Giles Orton will be licensed as Priest-in-Charge (SSM) of Derby St Anne, Diocese of Derby, on Tuesday,  21 July at 11.30am by the Bishop of Derby.

Last modified on Thursday, 30 July 2020 11:39
Thursday, 18 June 2020 11:50

June 2020

The Venerable Dr Peter Robinson will be licensed as Assistant Curate of the parish of All Saints, and known as Dean-designate of Derby, on Saturday 4th July, by the Bishop of Derby. The licensing will take place via Zoom because of the rules on conducting church services, and will formally allow Dr Robinson to begin work, taking a full part in the life and ministry of Derby Cathedral as it reopens its doors.
Dr Robinson’s collation as Dean of Derby will become an important milestone in that process and is provisionally set for 19th July at 4 pm: it will be livestreamed from the Cathedral.

The Revd Canon Ian Gooding, Curate of Wandsworth 1973-1977 (Southwark), Priest-in-Charge of Stanton-by-Dale with Dale Abbey 1977-1987, (Derby), Rector of the same 1987-2000, Priest-in-Charge of Risley 1994-2000, Rural Dean of Erewash 1998-2012, Rector of Stanton-by-Dale with Dale Abbey and Risley 2000-2012, Honorary Canon of Derby Cathedral 2002-2012, who retired in 2012 and held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement, died on Tuesday, 23 June 2020.

The Revd Giles Orton, Assistant Curate (SSM) of Long Eaton St Laurence and of Ilkeston Holy Trinity, Diocese of Derby, has been appointed Priest-in-Charge (SSM) of Derby St Anne in the same diocese. Mr Orton hopes to take up his new post in July. 

The Revd Tom Barnfather, Assistant Curate (Associate Priest) of Long Eaton St Laurence and of Ilkeston Holy Trinity, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Barnfather’s last day in post will be Tuesday, 30 June, with his retirement taking effect from Wednesday. 1 July, 2020. Mr Barnfather will move away from the diocese after retirement.

The Revd Phil Mann, Pioneer Minister of Derby St Werburgh’s Bishop’s Mission Order, Diocese of Derby, has also been appointed Priest-in-Charge of Mackworth St Francis in the same diocese. Mr Mann will be licensed to his new post on Wednesday, 24 June by the Bishop of Derby.

The Revd Andy Bond, Associate Minister of Derby St Werburgh’s Bishop’s Mission Order, Diocese of Derby, has also been appointed Assistant Curate (to be known as Associate Minister) of Mackworth St Francis in the same diocese. Mr Bond will be licensed to his new post on Wednesday, 24 June by the Bishop of Derby.

Last modified on Wednesday, 01 July 2020 15:59
Wednesday, 13 May 2020 10:35

May 2020

The Revd Claire Mitchell was licensed as Assistant Curate (SSM) in Glossop (with an initial placement at New Mills), on Thursday 28th May by the Bishop of Derby.

The Revd Jo Honour, who currently holds the Bishop of Derby’s Permission to Officiate, has been appointed Chaplain to HMP Sudbury, Diocese of Derby. Mrs Honour started her new post on Friday, 1 May and was licensed on Thursday, 14 May by the Bishop of Derby.

The Revd Sally-Anne Beecham, Assistant Curate of Bakewell with Over Haddon, Ashford in the Water with Sheldon and Rowsley, and Chesterfield SS Augustine, Diocese of Derby, will transfer her curacy and become Assistant Curate of Walton St John and of Chesterfield SS Augustine in the same diocese with effect from Tuesday, 1 September 2020.

The Venerable Peter Robinson, Archdeacon of Lindisfarne, Diocese of Newcastle, has been appointed Dean of Derby.
Full statement on the Derby Cathedral website.

Mrs Claire Beavis, Bishop of Derby's Personal Assistant, has resigned from her position and will be leaving her employment at the Bishop’s Office as of Wednesday, 20 May 2020. Her last working day will be Wednesday, 6 May 2020. Claire has worked in the Bishop’s Office for 9 years and has been an influential part of the team. Over the years there are many who have appreciated her care and kindness. We are immensely grateful for all her hard work and support of both Bishop Libby and Bishop Alastair’s ministries. We hope you will all join us in wishing her well with what comes next. Halina Johnson, Office Manager, will be covering the work undertaken by Claire and can be contacted by email office.manager@bishopofderby.org

Last modified on Wednesday, 03 June 2020 16:26
Wednesday, 13 May 2020 10:34

April 2020

Captain David Sanderson, CA, died on 29 March 2020.  From 1990 and until his retirement in 1998, David was the Church Army’s Decade of Evangelism Officer and a member of the Decade Team in London. David had previously been a Diocesan Missioner Officer for Holiday Evangelism in the Diocese of Norwich and had a large role in the training of the Sheffield Diocesan Lay Evangelists Team. David held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement from 1999. His funeral took place on Thursday, 16 April 2020.

The Revd David Barnsley, Assistant Curate (known as Associate Vicar) of Duffield and Little Eaton, with specific responsibility for Little Eaton, has been appointed Assistant Curate (to be known as Associate Minister) of Trinity Church, Buxton. Mr Barnsley will start in his new post on Monday, 1 June, and will be licensed on Tuesday, 2 June at 3 pm in the Bishop’s Chapel, Duffield, by the Bishop of Derby.

The Revd Philip Bosher, Vicar of Winshill and Bretby, has also been appointed Acting Area Dean of Mercia with immediate effect.

The Revd Trevor Pearce, Curate of Cheriton Street All Souls 1967-1969 (Canterbury), Curate of Willesborough with Hinxhill 1969-1973, Vicar of Devonport St Barnabas 1973-1979 (Exeter), Chaplain to Northern Devon Healthcare NHS Trust 1979-1983, Vicar of Derby St Andrew with St Osmund 1983-1984 (Derby), Chaplain to Derbyshire Royal Infirmary 1983-1992, who retired in 1992 and held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement until 2013, died on Monday, 9 March. His funeral took place on Thursday, 26 March

Last modified on Thursday, 14 May 2020 13:15
Page 1 of 2

The Diocese of Derby

For SatNav directions, please use DE1 3DR. However, please note that the car park behind Derby Church House (Derby Cathedral Car Park) is contract only Monday-Friday and so unavailable to visitors. Paid parking is available at Chapel Street Multistorey Car Park (DE1 3GU), Park Safe (Bold Lane) DE1 3NT and the Assembly Rooms Car Park (DE1 3AF). Derby Cathedral Car Park is available as paid parking on Saturdays and Sundays.


Contact and Find Us

Derby Church House

Full Street, Derby DE1 3DR

01332 388650

Email: 

enquiries@derby.anglican.org

Map and parking information

 

FlickrFacebook