FacebookTwitterFlickrInstagramInstagram

Announcements

The Revd Julius Anozie will be licensed as Assistant Curate of Kirk Hallam, Diocese of Derby, on Thursday, 23 June 2022 at 9.30 am by the Bishop of Derby in the Bishop’s Chapel, Duffield.

The Revd James Croft, Vicar of Longstone, Curbar and Stoney Middleton, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Croft’s last day in post will be Sunday, 11 September 2022, with his retirement taking effect from Monday, 12 September 2022. Mr Croft will be moving away from the diocese.

The Revd Nicola Grey, who currently holds Bishop of Derby’s Permission to Officiate as Anglican Chaplain at HMP Foston Hall, Diocese of Derby, will be licensed to the same post on Sunday, 26 June 2022 at 2 pm by the Bishop of Derby at HMP Foston Hall.

The Revd Jonathan Page, Vicar of Belper Christ Church with Turnditch and Priest-in-Charge of Hazelwood, Holbrook and Milford, has also been appointed Assistant Area Dean of Dove and Derwent in the same diocese.

The Revd Carla Vicêncio Prior, Team Vicar in the Wirksworth Team Ministry, Diocese of Derby, has been appointed Canon for Community Learning at Derby Cathedral in the same diocese.

The Revd Edward Whittaker will be licensed as Priest-in-Charge of Hilton with Marston on Dove, Priest-in-Charge of Hatton, and Assistant Curate (to be known as Minister Responsible) of the parishes of Boylestone and Church Broughton with Barton Blount (within the benefice of Boylestone, Church Broughton, Dalbury, Longford, Long Lane, Radbourne, Sutton on the Hill and Trusley), Diocese of Derby, on Wednesday, 10 August 2022 at 7.30 pm by the Bishop of Derby assisted by the Archdeacon of Derbyshire Peak and Dales.

Last modified on Tuesday, 05 July 2022 15:32

The Revd Bill Enoch, NSM Ilkeston St Mary the Virgin (Derby) 1979 - 1985, Priest-in-Charge Ilkeston Holy Trinity (1985 - 1995), who retired in 1995 and held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement, died on Tuesday, 26 April 2022. The funeral will take place on Monday, 16 May at 11.00 am at St Mary’s Ilkeston.

 

The Revd Joel Bird, Assistant Curate in the Dronfield with Holmesfield Team Ministry, Diocese of Derby, has been appointed Assistant Curate of Grimsby St Mark, Diocese of Lincoln.

The Revd Richard Clark will be licensed as Team Rector-in-Charge of the North Wingfield Team Ministry, Diocese of Derby, on Thursday, 21 July 2022 at 7.30 pm at St Lawrence’s North Wingfield by the Bishop of Derby assisted by the Archdeacon of East Derbyshire.

The Revd John Draycott, Rector of East Scarsdale Team Ministry, has announced his retirement. Mr Draycott’s last day in post will be Monday, 12 September 2022, with his retirement taking effect from Tuesday, 13 September 2022. Mr Draycott will be moving away from the diocese in retirement.

The Revd Carl Edwards, Vicar of Fairfield, Peak Forest and Dove Holes, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Edwards’ last day in post will be Thursday, 30 June 2022, with his retirement taking effect from Friday, 1 July 2022. Mr Edwards will be moving away from the diocese in retirement.

The Revd Nicola Grey, Rector of Cheadle with Freehay, Diocese of Lichfield, started her new appointment as Anglican Chaplain at HMP Foston Hall, Diocese of Derby, on Wednesday, 23 March 2022, and currently holds the Bishop of Derby’s Permission to Officiate.

The Revd Alex Mann will be instituted as Vicar of Heath, Diocese of Derby, on Thursday, 23 June 2022 at 7.30 pm at All Saints’ Heath by the Bishop of Repton and inducted by the Archdeacon of East Derbyshire.

Dr Jo Henderson-Merrygold, Lay Ministries Development Officer (including Warden of Readers), has been appointed Head of Lay Ministries for the Church of England. Jo’s last day in post will be Friday, 20 May 2022.

The Revd Bruce Johnson, Assistant Curate (SSM) of Ockbrook with Borrowash, has been appointed House for Duty Assistant Curate (known as Associate Minister) of the parishes of Walton-on-Trent, Croxall and Rosliston (within the benefice of Walton-on-Trent with Croxall, Rosliston with Linton and Castle Gresley) and the parish of Coton-in-the-Elms (within the benefice of Seale and Lullington with Coton-in-the-Elms).

The Revd Bruce Johnson will be licensed as House for Duty Assistant Curate (known as Associate Minister) of the parishes of Walton-on-Trent, Croxall and Rosliston (within the benefice of Walton-on-Trent with Croxall, Rosliston with Linton and Castle Gresley) and the parish of Coton-in-the-Elms (within the benefice of Seale and Lullington with Coton-in-the-Elms), Diocese of Derby, on Monday, 20 June 2022 at 7 pm at St Mary’s Coton-in-the-Elms by the Bishop of Repton assisted by the Archdeacon of Derby City and South Derbyshire.

The Revd Tracy Robinson will be licensed as Priest-in-Charge of the Denby Group, on Friday, 13 May 2022 at St Clement’s Horsley by the Bishop of Repton.

The Revd Edward Whittaker, Priest-in-Charge of Abberley, Astley, Shrawley & Witley, and Teme Valley North, Diocese of Worcester, has been appointed Priest-in-Charge of Hilton with Marston on Dove, Priest-in-Charge of Hatton, and Assistant Curate (to be known as Minister Responsible) of the parishes of Boylestone and Church Broughton with Barton Blount, within the benefice of Boylestone, Church Broughton, Dalbury, Longford, Long Lane, Radbourne, Sutton on the Hill and Trusley, Diocese of Derby.

Last modified on Monday, 23 May 2022 08:45

The Revd Canon Peter Walley will step down from the role of Acting Archdeacon of Derby after Easter, with his last day in post being Saturday, 30 April 2022. Bishop Libby is very grateful for his generous and care-filled exercise of this role, and for his contribution to diocesan leadership since January 2021. Many colleagues share her appreciation for this faithful ministry. Canon Walley will continue in post as Vicar of the benefice of Mickleover and Assistant Curate (Minister Responsible) of the parish of Radbourne. Until the collation of the recently appointed Archdeacons, the Bishop of Repton and the Archdeacon of Chesterfield will share the duties of the Archdeacon of Derby.

 

The Revd Adele Barker will be licensed as interim Priest-in-Charge of the White Peak Group and interim Priest-in-Charge of Youlgreave, Middleton, Stanton-in-Peak and Birchover, on Tuesday, 24 May 2022 at 7.30pm at All Saints Youlgreave by the Bishop of Derby assisted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Graham Duncan will be licensed as Assistant Curate (known as Associate Priest) of the parish of Baslow, within the benefice of Baslow and Eyam, on Tuesday, 17 May 2022 at 4pm at St Anne’s Baslow by the Bishop of Repton assisted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Nicola Grey, Rector of Cheadle with Freehay, Diocese of Lichfield, started her new appointment as Anglican Chaplain at HMP Foston Hall, Diocese of Derby, on 23 March 2022, and currently holds the Bishop of Derby’s Permission to Officiate.

The Revd Edward Whittaker, Priest-in-Charge of Abberley, Astley, Shrawley & Witley, and Teme Valley North, Diocese of Worcester, has been appointed Priest-in-Charge of Hilton with Marston on Dove, Priest-in-Charge of Hatton, and Assistant Curate (to be known as Minister Responsible) of the parishes of Boylestone and Church Broughton with Barton Blount, within the benefice of Boylestone, Church Broughton, Dalbury, Longford, Long Lane, Radbourne, Sutton on the Hill and Trusley, Diocese of Derby.

Last modified on Monday, 09 May 2022 15:05

Bishop Libby regrets to announce the death of Mr Mat Mawson, an Ordinand from the Diocese of Derby and former Canon’s Verger of Derby Cathedral. Mat will be received in Derby Cathedral at 3 pm on Tuesday, 5 April 2022 where a short requiem will be held. The funeral will be 10 am on Wednesday, 6 April 2022 in Derby Cathedral. The service will also be live streamed on the Cathedral YouTube channel

 

The Revd Richard Clark, Team Rector of Holy Trinity Redditch with St Bartholomew’s Tardebigge, Diocese of Worcester, has been appointed Team Rector-in-Charge of the North Wingfield Team Ministry, Diocese of Derby.

The Revd Liz England’s instituted as Team Rector of Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry, which was to take place on Sunday, 6 March 2022, was postponed due to a local increase in Covid cases. Mrs England will now be instituted on Sunday, 15 May 2022 at 5 pm at St John’s Buxton by the Bishop of Repton and inducted by the Archdeacon of Chesterfield.

Mrs Jacqui Greatorex has been appointed Senior Executive Assistant to Bishop Libby, the Bishop of Derby, for a fixed term of four months. She started in post on Monday, 14 March 2022. Jacqui’s contact details are: jacqui.greatorex@bishopofderby.org 07922 422813

The Revd Jane Legh, Assistant Curate (SSM-Associate Priest) of the South Dales benefice, has announced her retirement. Mrs Legh’s last day in post will be Sunday, 1 May 2022, with her retirement taking effect from Monday, 2 May 2022. Mrs Legh will remain in the diocese in retirement.

The Revd Royston Smith, Assistant Curate (Associate Priest) of Walton St John, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Smith’s last day in post was 22 March 2022, with his retirement taking effect from 23 March 2022. Mr Smith has been granted the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement.

The Revd Tony Street, Rector of Sawley, has announced his retirement. Mr Street’s last day in post will be Sunday, 14 August 2022, with his retirement taking effect from Monday, 15 August 2022. Mr Street will move away from the diocese in retirement.

Last modified on Monday, 04 April 2022 08:55

The Revd Julius Anozie, Assistant Curate of Ilkeston St Mary and of Ilkeston St John, Diocese of Derby, will transfer his curacy and become Assistant Curate of Kirk Hallam in the same diocese.

The Revd Adele Barker, Priest-in-Charge of Fawkham and Hartley and Priest-in-Charge of Longfield, Diocese of Rochester, has been appointed interim Priest-in-Charge of the White Peak Group and interim Priest-in-Charge of Youlgreave, Middleton, Stanton-in-Peak and Birchover, Diocese of Derby.

The Revd Liz England will be instituted as Team Rector of Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry, Diocese of Derby, on Sunday, 6 March 2022 at 5 pm at St John’s Buxton by the Bishop of Repton and inducted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Canon Elaine Jones, Assistant Curate (Associate Priest) of Derby St John the Evangelist, Diocese of Derby has announced her retirement. Canon Jones’ last day in post will be Monday, 28 February 2022 with her retirement taking effect from Tuesday, 1 March 2022. Canon Jones will be appointed Canon Emeritus of Derby Cathedral in retirement and will stay in the Diocese.

The Revd Stephen Jones, Rector of the Staveley and Barrow Hill Team Ministry, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Jones’ last day in post will be Saturday, 30 April 2022, with his retirement taking effect from Sunday, 1 May 2022.

The Revd Tracy Robinson, Chaplain to Derby Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, Diocese of Derby, has been appointed Priest-in-Charge of the Denby Group in the same diocese.

The Revd Canon David Truby, Rector of the Wirksworth Team Ministry and Acting Area Dean of Carsington, Diocese of Derby, has announced his retirement. Canon Truby’s last day in post will be Sunday, 31 July 2022, with his retirement taking effect from Monday, 1 August 2022. Canon Truby will be appointed Canon Emeritus of Derby Cathedral in retirement and will move away from Diocese.

The Revd Adam Watkinson, who currently holds the Bishop of Derby’s Permission to Officiate as Chaplain of Repton School, Diocese of Derby, will be licensed to this post on Monday, 28 February 2022 by the Bishop of Derby in the Bishop’s Chapel at Duffield.

Last modified on Monday, 28 March 2022 09:31

The Revd Imogen Black will be licenced as Priest-in-Charge of Pinxton, and the Revd Steve Cotterill licenced as Assistant Curate (SSM-Associate Priest) of Pinxton, on Sunday,13 February 2022 at 4 pm by the Bishop of Repton assisted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Dr Peter Bold will be licenced as part-time Priest-in-Charge of Ashover and Brackenfield with Wessington and Assistant Curate (known as Minister Responsible) for Handley (within the benefice of North Wingfield), Diocese of Derby, on Sunday, 20 February 2022 at 3 pm at All Saints Ashover by the Bishop of Repton, assisted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Liz England, Team Rector-in-Charge of Buxton with Burbage and King Sterndale Team Ministry, has been appointed Team Rector of the same benefice following the lifting of Suspension of Presentation.

The Revd Michael Guest, Associate Priest (SSM) of Killamarsh and Renishaw, with special responsibility for Renishaw, has announced his retirement. Mr Guest’s last day in post will be Tuesday, 25 January 2022, with his retirement taking effect from Wednesday, 26 January 2022. Mr Guest is applying to have the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement.

The Revd Pam Macnaughton will be licenced as Assistant Curate (SSM-Associate Priest) of Ripley, on Sunday, 27 February 2022 at 6.30 pm at All Saints Ripley by the Bishop of Derby assisted by the Acting Archdeacon of Derby.

The Revd Alex Mann, Priest-in-Charge of Heath, has been appointed Vicar of the same benefice following the lifting of Suspension of Presentation.

The Revd Canon Peter Walley was licenced as Assistant Curate (known as Minister Responsible) of the parish of Radbourne (within the benefice of Boylestone, Church Broughton, Dalbury, Longford, Long Lane, Radbourne, Sutton on the Hill and Trusley), on Sunday, 16 January 2022 at 2.30 pm at St Andrew’s Radbourne by the Bishop of Repton assisted by the Area Dean of Dove and Derwent.

The Revd Gary Weston, Vicar of Hinkley St John the Evangelist, Diocese of Leicester, has been appointed Priest-in-Charge of Brampton St Thomas and Assistant Curate (to be known as Associate Priest) of Brampton St Mark, Diocese of Derby. Revd Weston will be licenced as Priest-in-Charge of Brampton St Thomas and Assistant Curate (Associate Priest) of Brampton St Mark, on Sunday, 3 April 2022 at 6 pm at St Thomas’ Brampton by the Bishop of Derby assisted by the Archdeacon of Chesterfield.

The Revd Leonard Young, Vicar of Derby St Bartholomew and St Luke, Diocese of Derby, has announced his retirement. Mr Young’s last day in post will be Monday, 31 January 2022, with his retirement taking effect from Tuesday, 1 February 2022. Leonard will be moving away from the diocese in retirement.

Last modified on Monday, 28 March 2022 09:33

The Revd Imogen Black, Priest-in-Charge of Somercotes and Assistant Curate (Associate Priest) of Alfreton and of Riddings and Ironville, has also been appointed Priest-in-Charge of Pinxton in the same diocese.

The Revd Steve Cotterill, previously Assistant Curate at Annesley and Newstead, with Kirkby Woodhouse, Diocese of Southwell and Nottingham, and who holds the Bishop of Southwell and Nottingham’s Permission to Officiate in Brinsley with Underwood and Eastwood, has been appointed Assistant Curate (SSM-to be known as Associate Priest) of Pinxton, Diocese of Derby.

The Revd Graham Duncan, who currently holds the Bishop of Derby’s Permission to Officiate, has been appointed Assistant Curate (known as Associate Priest) of the parish of Baslow, within the benefice of Baslow and Eyam.

The Revd Phil Michell, Rector of Hulland, Atlow, Kniveton, Bradley and Hognaston, has also been appointed Assistant Acting Area Dean of Carsington deanery until 2 November 2022.

The Revd James Muston, NSM Chaddesden St Mary (Derby) 1991-1995, Community Minister East Marsh Grimsby (Lincoln) 1995-1999, Vicar of Gresley (Derby) 1999-2004, who retired in 2004 and held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement, died on 12th December 2021.The Revd James Muston, NSM Chaddesden St Mary (Derby) 1991-1995, Community Minister East Marsh Grimsby (Lincoln) 1995-1999, Vicar of Gresley (Derby) 1999-2004, who retired in 2004 and held the Bishop of Derby’s Permission to Officiate in retirement, died on 12 December 2021. The funeral will take place on Wednesday 5 January 2022 at 11.30 am at Derby Cathedral.

The Revd Canon David Truby, Team Rector of the Wirksworth Team Ministry, Diocese of Derby, has also been appointed Acting Area Dean of Carsington deanery until 30 June 2022.

Last modified on Monday, 28 March 2022 09:34

The Revd Derek Arnold will be licenced as Priest-in-Charge of Seale and Lullington with Linton and Castle Gresley, and Priest-in-Charge of Walton-on-Trent with Croxall, Rosliston with Coton-in-the-Elms, Diocese of Derby, on Saturday 19th February 2022 at 3 pm at Christ Church Linton by the Bishop of Repton assisted by the Acting Archdeacon of Derby. 

Kate Godfrey has been appointed the new Diocesan Secretary in the Diocese of Derby and will start in post on Wednesday 1st December 2021. 

The Revd Pam Macnaughton, Leadership Enabler for CPAS, has been appointed Assistant Curate (SSM-known as Associate Priest) of Ripley, Diocese of Derby. 

The Revd Aron Simpson will be licenced as interim Priest-in-Charge of Morton and Stonebroom with Shirland, Diocese of Derby, on Wednesday 8th December at 6.30 pm at St Leonard’s Shirland by the Bishop of Repton assisted by the Archdeacon of Chesterfield. 

The Revd John Wigram will be licenced as Priest-in-Charge of Swanwick and Pentrich, Diocese of Derby, on Sunday 30th January 2022 at 4 pm at St Andrew’s Swanwick by the Bishop of Repton assisted by the Acting Archdeacon of Derby. 

Last modified on Friday, 04 February 2022 15:29

The Revd Carollyn McDonald, Priest-in-Charge of Fenny Bentley, Thorpe, Tissington, Parwich and Alsop-en-le-Dale, Assistant Curate (Associate Priest) of Ashbourne with Mapleton and Ashbourne St John, Assistant Curate (Associate Priest) of Clifton and Norbury with Snelston, Acting Area Dean of Carsington and Assistant Director of Ordinands, Diocese of Derby, has announced her retirement. Her last day in post will be Monday, 10 January 2022, with her retirement taking effect from Tuesday, 11 January 2022. Carollyn will be moving away from the diocese in retirement.

The Revd Amanda Marshall, Assistant Curate of Ashbourne with Mapleton with Ashbourne St John, and of Clifton, Norbury and Snelston, Diocese of Derby, has been appointed Vicar of Baxenden St John and Accrington St Paul, Diocese of Blackburn. Mrs Marshall will be instituted in her new post on Monday, 29 November 2021.

The Revd Gill Turner-Callis, Rector of West Hallam and Mapperley with Stanley, Diocese of Derby, has been appointed Senior Chaplain and Spirituality Advisor for Alabaré Christian Care and Support Charity in Salisbury. Mrs Tuner-Callis will be seeking the Bishop of Salisbury’s Permission to Officiate.

The Revd Ken Johnson will be licensed as Assistant Curate (SSM-to be known as Associate Priest) of Somercotes, Alfreton, and Riddings and Ironville, on Wednesday, 17 November 2021 at 7.15 pm at Somercotes by the Bishop of Repton.

The Revd John Wigram, Vicar of Ripley, has also been appointed Priest-in-Charge of Swanwick and Pentrich.

The Revd Philip Bosher will be licensed as Priest-in-Charge of Stapenhill Immanuel, on Sunday, 28 November 2021 at 4 pm at Immanuel Stapenhill by the Bishop of Repton.
The Revd Frank Startin will be licensed as Assistant Curate (SSM-to be known as Associate Priest) of Stapenhill Immanuel in the same service.

The Revd Derek Arnold, Team Rector of the Torridge Coastal Mission Community, Diocese of Exeter, has been appointed Priest-in-Charge of Seale and Lullington with Linton and Castle Gresley, and Priest-in-Charge of Walton-on-Trent with Croxall, Rosliston with Coton-in-the-Elms, Diocese of Derby.

The Revd Aron Simpson, Vicar of Swanwick and Pentrich, has been appointed interim Priest-in-Charge of Morton and Stonebroom with Shirland in the same diocese. Mr Simpson hopes to take up his new post before Christmas, and will be moving from Swanwick in the New Year when the Vicarage at Shirland will be ready.

The Revd Gill Ball, Assistant Curate (SSM) of Newbold, transferred her curacy and become Assistant Curate (SSM) of Old Brampton and Great Barlow, and of Loundsley Green LEP in the same diocese on 1 October 2021.

The Revd Dr Peter Bold, Team Rector of the Dronfield with Holmesfield Team Ministry, has been appointed part-time Priest-in-Charge of Ashover and Brackenfield with Wessington and Assistant Curate (known as Minister Responsible) for Handley (within the benefice of North Wingfield), within the same diocese.

The Revd Barry Cooney, Curate of West Bromwich (Lichfield) 1970-1973, Curate of Wolverhampton 1973-1975, Curate of Rugeley 1975-1978, Vicar of Sneyd Green 1978-1987, Rector of Sandiacre (Derby) 1987-2011, who retired in 2011 and held the Bishop of Derby's and the Bishop of Southwell and Nottingham's Permission to Officiate in retirement, died on Sunday 26 September 2021. 

The Revd Dave Walker, Assistant Curate (SSM) in the Dronfield with Holmesfield Team Ministry, Diocese of Derby, has been appointed Assistant Curate (SSM-to be known as Associate Priest) of Eckington and Ridgeway, in the same diocese. Mr Walker will be licensed on Sunday 17 October at 6pm at St Peter and St Paul Eckington by the Bishop of Repton.

Last modified on Friday, 04 February 2022 15:32

The Revd Adam Watkinson, Chaplain of Charterhouse School in Surrey, Diocese of Guildford, started his new appointment as Chaplain of Repton School, Diocese of Derby, on Wednesday, 1 September 2021.

The Revd Philip Bosher, Vicar of Winshill and Bretby, has also been appointed Priest-in-Charge of Stapenhill Immanuel, in the same diocese.

The Revd Frank Startin, Assistant Curate (SSM) of Winshill and Bretby, has been appointed Assistant Curate (SSM-to be known as Associate Priest) of Stapenhill Immanuel in the same diocese.

Last modified on Friday, 04 February 2022 15:33
Page 1 of 2